Zaczynamy od samodzielnego tworzenia postaci. Przydadzą nam się: ciemny, dość gruby papier, taśma klejąca, sznurki, patyczki do szaszłyków i nity do papieru.
Teatr cieni
Ruchy postaci możemy oprzeć na sznurkach (wiszące nogi i ręce) lub/ oraz na nitach. Rysujemy dość duże kontury danej postaci (w bardziej zaawansowanych wersjach możemy wycinać środki i podklejać kolorową plexi czy bibułą) i planujemy w jaki sposób chcielibyśmy nią poruszać.
Nasz krokodyl porusza szczęką – przyczepioną nitem do reszty i podklejoną osobnym patyczkiem. Najczęściej odgrywane u nas przedstawienie (wymyślone w pełni przez nasze dzieci) nosi tytuł „Łańcuch pokarmowy” i opowiada historie kolejnych żyjątek spacerujących wesoło po lesie, a następnie po prostu zjadanych.
Do przygotowania przedstawienia wystarczą nam zasłonięte okna, mała lampka/ latarka oraz trochę wyobraźni.
Jak zrobić teatr cieni
W pewnej odległości od latarki ustawiamy cienkie prześcieradło. Wieszamy je między stojakami. Postacie bohaterów, mocowane na patyczkach, poruszamy tuż przy materiale.
Co to jest teatr cieni
Teatr cieni powstał w Chinach i jest rodzajem teatru lalkowego. Widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów.