Świnka, różyczka oraz odra to choroby zakaźne, które są przenoszone zazwyczaj drogą kropelkową, i to jeszcze zanim dojdzie do wystąpienia objawów u osoby już chorej. Kiedyś, nawet lekki kontakt z wirusem wystarczył, aby na każdą z tych chorób musiały cierpieć dzieci i dorośli. Dzisiaj powszechnie stosowane są szczepienia, które uniemożliwiają powstanie epidemii.
Szczepienia – o czym musimy wiedzieć?
Szczepienia dotyczą przede wszystkim dzieci. Dzięki odpowiedniej profilaktyce unikną one nie tylko samej choroby, ale przede wszystkim wielu ciężkich powikłań w dorosłym życiu. Istnieją dwie szczepionki, które pozwalają za jednym razem uodpornić pacjenta na wszystkie trzy wyżej wymienione choroby. Ich nazwy to Priorix oraz MMR-II.
Szczepienie jest niezwykle skuteczne i przynosi pozytywne efekty u około 90% pacjentów. Do zachorowania dochodzi rzadko, a jeśli już dochodzi, to posiada ono o wiele łagodniejszy przebieg. Poleca się szczepienie dziecka powyżej 13-14 miesiąca życia, lub wcześniej, gdy planujemy odbyć z nim podróż za granicę. Taka sytuacja wymaga najczęściej konsultacji z lekarzem. Dawka uzupełniająca jest podawana w formie zastrzyku najczęściej przed ukończeniem 10 roku życia.
Istnieje niewiele zaleceń przeciwko podawaniu szczepionek. Do najważniejszych należy niedobór albo znaczne osłabienie odporności. U niektórych dzieci po przyjęciu zastrzyku występują reakcje alergiczne, lekki obrzęk, a nawet gorączka, jednak szybko mijają i na pewno nie stanowią takiego zagrożenia, jak możliwość zarażenia się chorobą zakaźną.