Nasze dziecko jest bezpieczne, kiedy potrafi rozpoznać niedopuszczalne zachowanie i nawet zachęcane do milczenia – potrafi właściwie zareagować: natychmiast POWIEDZIEĆ O TYM KOMUŚ, komu ufa. Wie, że otrzyma potrzebną ochronę.
Rozmawianie z dziećmi na „trudne tematy” nie dla każdego jest łatwe, dlatego tak ważne są książki, które mogą nam w tym pomóc. Nie odkładajmy też tych rozmów z dnia na dzień i z roku na rok. Nasze dziecko powinno wiedzieć, które zachowania są właściwe, a które krzywdzące. Jeżeli poczują dyskomfort, powinny wiedzieć, że mogą powiedzieć NIE, a jeśli zostaną zranione, powinny czuć, że mogą z nami o tym otwarcie porozmawiać.
Z tej książki mali czytelnicy nauczą się – na konkretnych przykładach – czym jest szacunek do świata, ludzi, dzieci i własnego ciała. Dowiedzą się, jak wolno postępować, a jak nie należy.
W trakcie wspólnego czytania dzieci w magiczny sposób się otwierają i zaczynają mówić na tematy, których dotąd nie poruszały. Może się okazać, że ich błędne poglądy wymagają sprostowania lub że w ich otoczeniu są kłopoty, którym można jeszcze zapobiec.
Przed każdą z 4 części książki oraz na końcu, znajdują się także zabawy/scenariusze lekcji, które mają na celu pomóc dziecku odkrywać własną wartość, uważność na ludzi i dobro w otaczającym je świecie. Ugruntowują pozytywny stosunek do siebie, innych ludzi, świata i przyszłości, a to podstawa rozwoju szczęśliwego dziecka.
O rozstaniach
Na rynku pojawiła się też książka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego pomagająca w rozmowach z dziećmi, których rodzice postanowili się rozstać. Dowiemy się z niej jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys.
Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rodziny przechodzą różne kryzysy, rodzice nie potrafią się porozumieć. Czasami dochodzi do rozstania, które jest zawsze trudnym i bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny.
To praktyczna i konkretna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom) odnaleźć się w nowej sytuacji. Odpowiada na takie pytania jak:
● Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?
● W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?
● Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?
● Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?
● Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?
● Jak wspierać i chronić najmłodszych?