W 1936 roku rozpoczęto budowę jednego z najnowocześniejszych w Europie muzeów – Muzeum Śląskiego. Niestety, mimo że ukończono budowę w 1939 r., gmach nie doczekał się otwarcia ze względu na wybuch II Wojny Światowej. Hitlerowcy rozebrali budynek.
Obecny kompleks Muzeum Śląskiego znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice i wygląda imponująco. Większość wystaw ulokowana jest pod ziemią, a jednak dzięki szklanym boksom oglądamy je przy świetle dziennym.
Jak to na Śląsku, wszyscy są bardzo uprzejmi, a dzieci mile widziane. Zwiedziliśmy bardzo ciekawe: galerię sztuki polskiej 1800-1945, galerię sztuki polskiej po 1945, fantastyczną galerię plastyki nieprofesjonalnej, interaktywną wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowiadającą o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do roku 1989 oraz galerię śląskiej sztuki sakralnej.
Nasze dzieci są przyzwyczajone do zwiedzania, dlatego nie mieliśmy większych problemów z okiełznaniem ich. Na wystawach sztuki zajęli się odszukiwaniem obrazów z książeczki, którą dostali na wejściu.
W zwiedzanie wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” dzieci mogą zaangażować się poprzez odrysowywanie rozlokowanych po drodze symboli.
Zaraz obok jest bardzo przyjemna sala interaktywnych gier i quizów.
Po wyjściu z głównego gmachu muzeum, skoczyliśmy jeszcze na wieżę widokową.
Po zwiedzaniu można też coś przekąsić.