Minecraft to najlepiej sprzedająca się gra wideo wszech czasów. Dekadę po premierze nadal jest jedną z najpopularniejszych gier z milionami graczy, a nawet doroczną konwencją. Grają w nią zwłaszcza dzieci.
Podczas gdy większość gier ma jakąś fabułę, czy nawet cel, taki jak uratowanie księżniczki w Mario, pokonanie „złych gości”, a nawet prowadzenie farmy w bardziej pokojowych grach, Minecraft jest wyjątkowy pod tym względem, że nie ma fabuły. Dodatkowo zamiast dawać graczowi jakiekolwiek podpowiedzi jak „idź do tej lokalizacji” czy „znajdź to”, gra nie podaje żadnych instrukcji. Zanurzając się w świat Minecrafta możemy sobie sami wymyślić co chcielibyśmy tam robić. Gra pozwala na pełną swobodę twórczą.
Minecraft budowle, czyli co właściwie zbudować?
Minecraft pozwala na pełną swobodę twórczą gracza. Cały świat składa się w całości z bloków 3D 1×1, w tym bloków trawy które tworzą ziemię, bloków pnia ułożonych w stos tworząc drzewa, a nawet bloków wodnych wpadających do rzek i oceanów. Te bloki mogą zostać rozbite i przeniesione przez gracza w dowolne miejsce, aby budować domy, zamki lub inne konstrukcje. Stąd bierze się aspekt „górniczy”, w tym dosłownie wydobywanie żelaza, złota i węgla.
W Minecrafcie nie ma historii ani celu. Dzieci są pozostawione samym sobie. Początkujący wybierają tryb gry: kreatywny, żeby poświęcić się budowaniu, lub przetrwania – z dreszczykiem, tryb w którym należy uważać żeby nie zginąć (także z głodu). Nic więc dziwnego, że dzieci lubią skorzystać z podpowiedzi, na przykład z instrukcji co zbudować. Nasi umawiają się z kolegami i koleżankami ze szkoły na budowę konkretnej budowli i świetnie się przy tym bawią.
Z podręcznika “Minecraft. Kompaktowe konstrukcje” dowiecie się jak opracować i zbudować ponad 20 szybkich mini projektów. Już same pomysły na budynki pobudzają do kolejnych czynności. No bo jak już zbudujecie taką Szkołę dla superbohaterów, to prawdopodobnie też “w nią pogracie” – co tutaj może znaczyć dosłownie wszystko. Przy każdym projekcie mamy podany stopień trudności, orientacyjny czas budowy oraz instrukcję krok po kroku z którą nie sposób się pogubić. Po zbudowaniu kilku konstrukcji dziecko przyswoi sobie uniwersalne metody budowania.
Polecamy sprawdzać też inne nowości wydawnicze dla dzieci w księgarni Taniaksiazka.pl.