Dom wypełniony książkami przynosi dla dzieci korzyści poza samym czytaniem. Zachęca do kultury czytania dla przyjemności i rozmawiania o książkach. Wybór tytułów do dodania do półek z książkami i budowanie solidnej domowej biblioteki mogą wydawać się nieco przytłaczające. Na szczęście już z samymi książkami dla dzieci jest coraz łatwiej. Ponadczasowe książki przygodowe są regularnie wznawiane w coraz ładniejszych wydaniach, do tego powstaje coraz więcej solidnych książek edukacyjnych, świetnie wprowadzających do nauki w szkole i zachęcających do zdobywania wiedzy w najróżniejszych dziedzinach.
„Krew” Wojciech Grajkowski
Do grupy ciekawych i wartych uwagi książek edukacyjnych należy między innymi książka „Krew” Wojciecha Grajkowskiego, dzięki której lepiej poznamy i zrozumiemy siebie. Nasze ciała składają się z wielu systemów biologicznych, które pełnią określone funkcje niezbędne do codziennego życia. Zadaniem układu krążenia jest przemieszczanie krwi, składników odżywczych, tlenu, dwutlenku węgla i hormonów po całym ciele. To niezwykle ciekawe.
O tym jak dokładnie działa system krwionośny dowiemy się na przykładzie dziewięcioletniego Kamila, który wyrusza na obóz wakacyjny. Nieodzownym towarzyszem jego podróży jest serce. Na podstawie kolejnych przygód chłopca, dowiadujemy się coraz więcej o tym co dzieje się w jego ciele podczas konkretnych sytuacji oraz poznajemy wiele anatomicznych ciekawostek: że krew jest jak zupa, jak długo żyją czerwone krwinki i czy naprawdę wyglądają jak kluski śląskie.
Dawno temu ludzie myśleli, że emocje pochodzą z ich serca, być może dlatego, że serce bije szybciej, gdy ktoś jest przestraszony lub podekscytowany. Teraz wiemy, że pochodzą one z mózgu i to mózg mówi sercu, aby przyspieszyło. Więc jak to jest z tym sercem?
Twoje serce to mięsień. Znajduje się trochę na lewo od środka twojej klatki piersiowej i jest mniej więcej wielkości twojej pięści. Ale mięsień sercowy jest wyjątkowy ze względu na to, co robi. Jest jak pompa, a nawet dwie pompy w jednej. Prawa strona serca odbiera krew z organizmu i pompuje ją do płuc. Lewa strona serca działa dokładnie odwrotnie: pobiera krew z płuc i pompuje ją do ciała. Ale krew nie rozleje się po twoim ciele, gdy opuści serce, przechodzi przez wiele rurek zwanych tętnicami i żyłami. Naczynia krwionośne odprowadzające krew z serca nazywane są tętnicami. Te, które przenoszą krew z powrotem do serca, nazywane są żyłami. Świetnie, że powstała książka tłumacząca te mechanizmy w przystępny sposób. Większość dzieci rodzi się ze zdrowym sercem i ważne jest, aby utrzymać je w dobrej formie.
Pamiętajmy, że nasze serca to mięśnie. Jeśli chcemy aby były silne, musimy je ćwiczyć. Jak to robić? Będąc aktywnym w sposób, który sprawia, że dyszysz i sapiesz, jak skakanie na skakance, taniec czy gra w koszykówkę. Starajmy się być aktywni codziennie przez co najmniej 30 minut! A godzina byłaby jeszcze lepsza dla naszych serc!
Polecamy sprawdzać też inne nowości wydawnicze dla dzieci w księgarni Taniaksiazka.pl.