Na początku należy wspomnieć, że z powodów bezpieczeństwa na ten teren oficjalnie wchodzić nie wolno. Jeżeli już jednak pójdziecie, możecie wrócić zachwyceni.
Na tych terenach poprzemysłowych, przyroda odrodziła się w zupełnie zadziwiający sposób. Dzięki temu, że często zmienia się poziom wód gruntowych, w kamieniołomie powstał krakowski las mangrowy.
Całkiem niedawno, korzystając z pierwszych ciepłych dni, wybraliśmy się na Kopiec Kraka, a przy okazji poszliśmy zaledwie kawałek dalej, podziwiać Kamieniołom Libana. Nie schodziliśmy jeszcze w dół, ale na pewno zrobimy to niebawem. Skutecznie zachęca do tego przewodnik po nieużytkach, o którym pisaliśmy już nieraz. Tutaj macie mapkę z trasą:
Teren dzisiejszego kamieniołomu zaczęto wykorzystywać przemysłowo w drugiej połowie XIX w., wtedy to w 1873 r powstała firma Wapienniki i Kamieniołomy „Liban & Ehrenpreis” założona przez Bernarda Libana z Ignacym Ehrenpreisem. Zajęli się produkcją wapna budowlanego i nawozowego, kamienia łamanego fundamentowego i brukowego. W 1894 r. kamieniołom połączono bocznicą kolejową ze stacją Podgórze-Bonarka. Po I wojnie światowej firma działała dalej pod nazwą Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy, w latach 1942-1944 kamieniołom eksploatowany był przez Obóz Karny Służby Budowlanej – Straftlager des Baudienstes im Generalgouvernement, a od 1945 r. na jego terenie działalność prowadziły przedsiębiorstwa państwowe: Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy, a później Krakowski Kombinat Cementowo-Wapienniczy – Cementownia Nowa Huta Wydział Wapna.
Od lat 70. planowana jest rekultywacja kamieniołomu i zagospodarowanie go w celach rekreacyjnych, żadnych z planów wciąż jednak nie zrealizowano. Te najnowsze mają jednak szansę na powodzenie. Wielce prawdopodobne jest uzyskanie większości środków z europejskiej puli na „rewitalizację terenów poprzemysłowych” i dołożenie reszty przez miasto. W ramach tego projektu miałyby tam powstać: stacje rowerowe wraz ze ścieżkami dla jednośladów (sportową i via ferrata dla dzieci), punkty widokowe (zarówno do obserwacji ptaków jak i podziwiania dawnych obiektów przemysłowych), muszla koncertowa, kino plenerowe, mała miejska galeria i muzeum kamieniołomu, mała gastronomia, ogródki miejskie, ścieżki geologiczne itp. Wyremontowanych ma też zostać 8 zabytkowych budynków położonych na tym terenie, a reszta ma zostać rozebrana.