Jaskinia Ciemna jest udostępniana do zwiedzania od kwietnia do października, po szczegóły zaglądajcie jednak na stronę. My wybraliśmy się tam w lipcu, dzieciaki były zachwycone.
Trasa z parkingu do jaskini jest łatwa – ok 2 km asfaltem. Na ostatnim etapie czeka na nas dość strome podejście.
Zwiedzanie odbywa się w grupach z Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego, wejście o pełnych godzinach. Jaskinia nie jest oświetlona, przed wejściem otrzymujemy stylowe świeczki.
Jaskinia Ciemna składa się z dużej komory, przechodzącej w zwężający się korytarz. Komora wstępna jest największa ze wszystkich znanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Dno jaskini jest wyścielone grubą warstwą osadów, jest dość śliskie.
Dzieci zobaczą tutaj sporo takich jaskiniowych atrakcji jak: stalaktyty (w tym także tzw. makarony), stalagmity, stalagnaty, kotły wirowe, powstałe w warunkach całkowitego wypełnienia kanału krasowego przez wodę. Wnętrze jaskini jest wilgotne, temperatura wynosi ok. + 7oC przez cały rok. Z fauny oprócz owadów bezskrzydłych można spotkać ćmy i białe wije, zimują tu także nietoperze (zwykle nocki duże i podkowce małe).
Ojcowski Park Narodowy jest świetnym miejscem na piesze wycieczki z dziećmi. Trasy nie są zbyt wymagające, a teren urokliwy i pełen ciekawych atrakcji.