Mimo, że dokarmianie ptaków zimą w naszym klimacie nie jest niezbędne do ich przeżycia, możemy im nieco ułatwić zdobywanie pokarmu. Ptaki, podobnie jak ludzie, nie lubią się trudzić, gdy sytuacja tego nie wymaga. Jeżeli już trafią do waszego karmnika i im się tam spodoba, na pewno będą zaglądać częściej.
Pamiętajcie jednak, żeby zadbać o przestrzeganie trzech poniższych zasad.
- Zadbajcie o czystość w karmniku. Raz na jakiś czas wyszorujcie porządnie wnętrzne szczotką, usuwając resztki pokarmu i odchodów.
- Podawajcie świeże, smaczne i zdrowe jedzenie. Ptaki mogą nie być w stanie odrzucić posiłków, które ostatecznie mogą im zaszkodzić. Nie podawajcie im resztek z waszych stołów – żadnych przetworzonych, gotowanych, smażonych czy wędzonych pokarmów, ani nawet chleba który szybko kwaśnieje.
- Nie zapominajcie o regularnym uzupełnianiu pokarmu, kiedy temperatura spada poniżej zera. Tutaj wygodne są szczególnie karmniki z wbudowanym dozownikiem.
Czym dokarmiać ptaki zimą, czyli co sypać do karmnika
Możemy podawać wszystkie nieprzetworzone ziarna i nasiona: pestki dyni, żołędzie, kaszę, łuskane orzechy laskowe i włoskie, proso, siemię lniane, nasiona konopi. Większość nie pogardzi także nie łuskanymi ziarnami słonecznika, czy świeżą słoninką.
Ptaki które jedzą owoce (drozdy, jemiołuszki, szpaki, kosy), będa wdzięczne za pokrojone na kawałki jabłko i posiekane rodzynki.
Co jedzą ptaki zimą, co jedzą sikorki
Sikorki nie oprą się łuskanymi orzechami laskowymi i włoskimi. Bardzo lubią też nie łuskane ziarna słonecznika. Przylecą i do świeżej słoniny.
Sikorka bogatka jest jednym z najliczniejszych i najbardziej wszędobylskich ptaków Polski. Sikorki składają dwukrotnie kilkanaście jaj (czerwiec – lipiec), które wysiadują przez dwa tygodnie, następnie przez ok 3 tygodnie opiekując się pisklętami. To wtedy stają się mistrzyniami wyszukiwania i zbierania owadów z krzewów i drzew. Lubią przebywać w otoczeniu człowieka, nie są płochliwe i w dodatku mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami na roślinach. Jedzą gąsienice, dorosłe muszki i motylki, larwy, jaja, a także drobne owoce i nasiona. Sikorka każdego dnia zjada więcej owadów niż wynosi waga jej ciała! Jest bardzo ruchliwa, dlatego musi intensywnie uzupełniać pokłady energii.
Proste, ładne i pomysłowe karmniki dla ptaków
Sami w tym roku szukaliśmy czegoś szałowego. Bardzo spodobał nam się karmnik na przyssawkę z oferty Born in Sweeden, montowany bezpośrednio do okna. Warunkiem koniecznym żeby się sprawdził jest jednak odpowiednie położenie waszego okna. Żaden ptak nie zajrzał do niego np. u nas w bloku na trzecim piętrze (ale warto było spróbować). W oknie parterowym domu wychodzącym na ogród jest już fantastycznym pomysłem.