Rodzicielstwo bliskości to swego rodzaju filozofia, której głównym założeniem jest to, że więź emocjonalna pomiędzy rodzicem a potomstwem posiada silne oddziaływanie na przyszłe życia dzieci. Jest to filozofia, która zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony rodziców. Świadomi rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak mocno relacje w dzieciństwie kształtują naszą psychikę w życiu dorosłym.
Jak to wygląda w praktyce?
Zasad rodzicielstwa bliskości jest kilka, a każda z nich jest ważna w takim samym stopniu. Pierwsza z nich odnosi się do wyważonego odpowiadania na potrzeby dziecka. Chodzi tutaj o jasne mówienie tak lub nie, a także odróżnianie prawdziwych potrzeb od zachcianek kilkuletniego malucha. Rodzicielstwo bliskości zakłada również okazywanie dziecku czułości poprzez obserwowanie jego sygnałów od pierwszych dni życia. Troskliwe reagowanie na płacz jako środek komunikacji ze światem wzbudza w dziecku większe zaufanie wobec rodziców.
Dla stworzenia mocniejszej więzi wymagany jest również bliski kontakt z niemowlakiem. Dobrym sposobem na nawiązanie najbliższej relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest karmienie piersią, czyli pierwszy krok przy kształtowaniu się więzi pomiędzy matką a noworodkiem. W organizmie kobiety dochodzi wówczas do produkcji hormonów odpowiadających za przywiązanie się do noworodka. Bliski kontakt z dzieckiem zapewnia również noszenie maluszka na rękach oraz spanie z nim w jednym łóżku.
Warto również pamiętać, że podczas opieki nad maluchem rodzice nie mogą zapomnieć o sobie, dlatego zalecanym jest zachowanie równowagi i pamiętanie również o swoich potrzebach.