Układanie klocków to nie tylko świetna zabawa; jest to również doskonały sposób na wspieranie rozwoju Twojego dziecka. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w taki zestaw, to nie ma się co wahać – pamiętaj tylko o sprawdzeniu, czy dany komplet jest odpowiedni do wieku Twojego malca. Jakie korzyści, oprócz dostarczania rozrywki, daje zabawa klockami LEGO? Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo.
Klocki rozwijają wyobraźnię dziecka
Zestawy LEGO – czasy, kiedy elementy w zestawach były głównie kwadratowe lub prostokątne, minęły bezpowrotnie. Teraz za pomocą klocków można zbudować ogromną liczbę konstrukcji. Lego w swojej ofercie ma specjalne tematyczne zestawy, które umożliwiają stworzenie wielu obiektów, takich jak np. farma, lotnisko, kareta Kopciuszka, helikopter strażacki, lecznica dla zwierząt i wiele, wiele innych. Możemy też zdecydować się komplet klocków do kreatywnego budowania, co pozwala na puszczenie wodzy fantazji i tworzenie modeli i budowli, jakie tylko dziecko sobie wymarzy. Poza tym – taka zabawa jest fantastycznym rozwiązaniem również dla rodziców.
Wspierają rozwój dziecka
Zabawa klockami pomaga rozwijać koordynację oko – ręka, zdolności manualne, wpływa też korzystnie na widzenie przestrzenne malca. W przypadku młodszych dzieci barwne elementy mogą pomóc w nauce kolorów, a także w rozpoznawaniu kształtów. Konstrukcja obiektów wymaga planowania i uczy cierpliwości – w końcu nie da się od razu zbudować imponującego obiektu.
Uczą porządku
Chyba żadna zabawka nie oducza bałaganiarstwa równie efektywnie, co klocki. Każdy, komu zdarzyło się na nich przypadkiem stanąć, na przykład podczas nocnej wyprawy do kuchni wie, z jakim bólem się to wiąże. Oczywiście nie zachęcamy do celowego podkładania dziecku klocków pod stopy w celu nauczenia go porządku, ale prawdą jest, że kilkukrotne nadepnięcie na rozrzucone po całym pokoju klocki skutecznie nakłania do ich uprzątnięcia.
Na co uważać podczas zabawy klockami?
Dzieci mają czasem nawyk wkładania do buzi różnych przedmiotów – to jeden ze sposobów na poznawanie otaczającego ich świata. Małe klocki mogą spowodować zachłyśnięcie, jeżeli maluch postanowi sprawdzić, czy ten kolorowy przedmiot przypadkiem nie smakuje jak cukierek. Dlatego dla malców lepszym wyborem będą duże klocki, zestawy z drobnymi elementami zostawmy starszym dzieciom.
Zajrzyjcie też na Blog o LEGO.