Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać?
Na te i wiele innych pytań odpowiada doktor Agata Hącia – językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka.
Książka skierowana do dzieci w wieku od 5 do 10 lat i ich rodziców, powstała żeby dawać radość żywym słowem.
Temat może wydawać się wielce nudny i nieciekawy. A jednak odnajdziemy tu przystępny język trafiający zarówno do dzieci jak i do rodziców, ciekawe ćwiczenia i wiele przydatnych informacji pomagających dzieciom w poznawaniu świata. Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i wyjaśnia sposób w jaki komunikują się ludzie.
Znajdziemy tutaj ćwiczenia logopedyczne służące wyrabianiu sprawności artykulacyjnej, rozdziały objaśniające znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, ale także (bardziej dla dzieci wczesnoszkolnych) zasady przybliżające zasady gramatyki polskiej.
Myślę, że wielu rodziców chciałoby przeprowadzać z dziećmi tego typu ćwiczenia, jednak po prostu nie wie na jakiej książce się oprzeć. Tutaj mamy wszystko przystępnie i zachęcająco podane: ćwiczenia z oddychania, ćwiczenia na wymowę, gimnastyka języka, ćwiczenia rozgrzewkowe na wargi, policzki i brodę. Wymawianie głosek i czy trudniejszych zdań-łamańców jak “Deszcz pluszcze w bluszczach puszczy, w bluszczach puszczy pluszcze deszcz”.
Przy okazji poznamy też głosy zwierząt w różnych językach, różnice znaczeniowe między wyrazami (jak “odwaga” i “brawura”), dowiemy się o co chodzi w powiedzeniach i skąd się wzięły, czy jaką nazwę w różnych częściach polski noszą te same przedmioty.
Dzieci dowiedzą się także jak i dlaczego właśnie tak powinny powinny zachowywać się w określonych sytuacjach. Będzie o zwrotach: “dziękuję”, “przepraszam”, będą powitania, pożegnania, a także jak zachowywać się w grupie i prowadzić rozmowy.
Książkę znajdziecie w księgarni PWN.