Początek roku szkolnego bywa źródłem mocnego stresu – zarówno dla dzieci, jak również rodziców. W szczególnej sytuacji znajdują się pierwszoklasiści, którzy po raz pierwszy idą do szkoły.
Oczywiście nigdy nie należy wyśmiewać strachu dziecka – w końcu także dorośli bywają przerażeni, kiedy muszą zrobić coś, co nie jest im znane. Z pewnością sami stresowaliście się w czasie pierwszej jazdy samochodem czy w nowej pracy. To normalne, że mały uczeń ma pewne obawy przed pójściem do szkoły.
Obawy dziecka przed pójściem do pierwszej klasy
Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – być może swoje czasy szkolne wspominacie nie najlepiej? Nawet jeśli tak było, to nie należy zawczasu zniechęcać dziecka. Starajmy się przedstawić mu pozytywne aspekty uczestnictwa w lekcjach. Zabierzmy dziecko do sklepu, w którym kompletujemy wyprawkę szkolną, pozwólmy wybrać przybory szkolne, pooglądajmy książki, z których będzie się uczyć. Może kolega z przedszkola idzie do tej samej szkoły? We dwójkę małym uczniom na pewno będzie raźniej.
Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko już rozpoczęło zajęcia w szkole, ale chodzi tam z oporami, a najchętniej zostałoby w domu?
Należy przede wszystkim spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, czego tak naprawdę boi się Twoje dziecko? Może wychowawca jest zbyt wymagający? A może ma problemy z kolegami z klasy? Jeżeli dziecko nie chce powiedzieć wprost, może uda Ci się tego dowiedzieć poprzez zabawę w szkołę – odgrywanie ról uczniów i nauczycieli może pomóc w rozpoznaniu problemu.
Lęk przed szkołą u starszego dziecka
Udział w lekcjach może być źródłem obaw nie tylko u najmłodszych, ale również uczniów, którzy już kilka lat uczęszczają do szkoły. Przyczyny takiego lęku mogą być różne i być związane nie tylko ze szkołą, ale tym, co dzieje się w domu. Zastanów się, czy czasem nie wymagasz od swojego dziecka zbyt dużo? Może jest przeciążone obowiązkami, albo boi się, że Cię zawiedzie i każdy sprawdzian w szkole jest dla niego źródłem stresu?
Obaw dziecka w każdym razie nie należy bagatelizować, gdyż w niektórych przypadkach mogą być sygnałem poważnego problemu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w artykule: Lęk przed szkołą – dlaczego twoje dziecko nie chce iść do szkoły