W sezonie wakacyjnym zabierzcie dzieci na warsztaty czytane w Muzeum nad Wisłą. Spotkania odbywać się będą w określone dni na muzealnym tarasie (świeże powietrze i poduchy). Będzie wspólne słuchanie książkowych historii, czasem zabawnych, czasem zupełnie poważnych! Edukatorki będą przeplatać czytanie rozmową z dziećmi oraz różnymi aktywnościami artystycznymi. Chodzi o to, aby za sprawą książek rozciągać wyobraźnię, podróżować po różnych światach i ćwiczyć twórcze postawy.
OPISY WYDARZEŃ
Budowa domu
prowadzenie: Katarzyna Witt
Jak najlepiej zdać relację z budowy? Jak opowiedzieć o wszystkich etapach powstawania własnych czterech kątów? Choć trudno o gotowy przepis, świetnym przykładem przyziemnych perypetii z architekturą jest opowieść Franciszki i Stefana Themersonów pod tytułem “Pan Tom buduje dom”. Przezabawna i dynamiczna historia przeniesie nas w świat najróżniejszych domów, wpadek i awarii oraz trudnych wyborów…
Narodziny liter
prowadzenie: Katarzyna Witt
Bez liter, nie byłoby książek. Cofnijmy się w czasie, by o książce pomyśleć z perspektywy znaku i sposobów ludzkiej komunikacji. Przyjrzymy się temu, jak to się stało, że obrazki zostały zastąpione umownymi i abstrakcyjnymi zestawami kresek. Przewodnikami po tej podróży w czasie będą Franciszka i Stefan Themersonowie – autorzy książki „Narodziny liter”.
NA tropie bohaterów
prowadzenie: Katarzyna Witt
Co to znaczy być bohaterem? Jakie cechy ma bohater i czym się zajmuje? Spotkanie poświęcimy Marceliankowi, który na swojej drodze spotyka mnóstwo potrzebujących osób. Dzięki swojej mądrości, sprytowi i gotowości do pracy rozwiązuje wszystkie problemy. Pomaga mu w tym węzełek pełen wszystkich narzędzi świata! To wszystko znajdziemy w książce Stefana i Franciszki Themersonów “Przygody Marcelianka Majstra-Klepki”.
Nie-nie-robienie
prowadzenie: Marta Bielska
Co to znaczy się nudzić? Czy nudzenie się jest nam do czegoś potrzebne? A w jaki sposób nic-nie-robienie może stać dla dzieci ważnym czasem? Podczas spotkania, książki w napisane w językach których nie znamy skłonią nas do samodzielnych zabaw i eksperymentów.