Przygotowywanie jedzenia to podstawowa umiejętność życiowa, to ważne by czuć się na tyle komfortowo w kuchni, aby móc wciągnąć kilka składników do prostego posiłku. To nie powinno być nic nadzwyczajnego, że głodny nastolatek wracając do domu po szkole, decyduje się usmażyć resztki ryżu z mieszanką tego, co jest w lodówce. Gotowanie jest powodem do dumy dla dzieci, które mogą w ten sposób zadbać o siebie, nakarmić przyjaciela, czy rodzeństwo.
Są dobre powody, aby zachęcać dzieci do gotowania, niezależnie od tego czy mają 3 czy 13 lat. Nawet w przypadku małych dzieci ta wczesna inwestycja w czas i sprzątanie po nich 😉 w końcu się opłaca. Kiedy nadejdzie czas, że będą musiały położyć jedzenie na stole, to nawet podstawowa wiedza – żeby makaron wrzucać do gotującej się wody – pomoże. Zacznij już teraz, aby w niedalekiej przyszłości czerpać korzyści z dziecka, które raz w tygodniu, czy raz w miesiącu przejmie za Ciebie przygotowywanie obiadu.
Gotowanie pomaga także w kształtowaniu umiejętności, które przydadzą się w szkole. Wiąże się przecież z takimi aktywnościami jak: czytanie, rozwój słownictwa, odmierzanie, liczenie, obliczenie proporcji, samokontrola, planowanie kolejności kroków, skupianie uwagi oraz szeregiem ćwiczeń motorycznych. Kuchnia jest jak mini laboratorium naukowe. Dzieci mogą obserwować jak materiały zmieniają kolor, teksturę i formę, mogą przewidywać i obserwować co się stanie, jeśli użyjesz zbyt dużej / małej ilości proszku do pieczenia, czy temperatury. Postępowanie według przepisu od początku do końca pomaga rozwinąć umiejętności planowania i kończenia projektów.
Dzieci, które gotują, stają się dziećmi, które smakują, a potem jedzą zdrowo.
Angażowanie dzieci w proces gotowania – na przykład wybieranie pomidorów, czy zrywanie ziół w celu dodania ich do sałatki – znacznie zwiększa szansę, że faktycznie spróbują gotowego dania. Pielęgnowanie przyjaznego i otwartego podejścia do jedzenia może pomóc wyrosnąć im na ludzi, którzy podobnie podchodzą do życia.
Preferencje i nawyki żywieniowe wielu ludzi kształtują się w wieku 2-5 lat, dlatego ważne jest, aby od małego “narażać” dzieci na wiele rodzajów żywności. Ponieważ dzieci są bardziej skłonne do jedzenia potraw, przy których pomagały, zaangażowanie ich w proces gotowania to świetny sposób, aby zachęcić do spróbowania także tych mniej preferowanych potraw oraz porozmawiać o tym co jest zdrowe dla naszego organizmu.
Przepisy, czyli co gotować
Jeśli dzieci uczą się, gdy są małe, mają narzędzia potrzebne do gotowania zdrowych posiłków w wieku dorosłym. To wcale nie jest tak, że Ty sam powinieneś sypać przepisami z głowy, zanim zaczniesz gotować z dzieckiem. Możecie wspólnie odkrywać nowe przepisy, eksperymentować, uczyć się przygotowywania potraw, których w domu nie robili Wasi rodzice. W tym celu niezwykle przydatne są takie strony jak Przepisy.pl.
W każdym z przepisów, znajdziemy przynajmniej kilka zadań, z którymi będą się mogły zmierzyć nawet najmłodsze dzieci:
- rozbijanie jajek
- odmierzanie składników
- mieszanie składników
- dodawanie kolejnych składników
- mycie warzyw, obieranie
- nakrywanie do stołu
- szukanie i podawanie składników mamie lub tacie.
Pamiętajmy jedynie, aby bez względu na to jakie zadania powierzymy swoim dzieciom, upewnić się że dajemy im wystarczająco wiele wskazówek, zachęty i wsparcia. Kiedy dzieci gotują z dorosłymi, czas przygotowania posiłku może zmienić się z kolejnej rzeczy na niekończącej się liście rzeczy do zrobienia, w wartościowy czas na budowanie rodzinnych więzi. To także świetne środowisko do współpracy i komunikacji w rodzeństwie.